• Projekt "Vráťme deti do prírody" je spolufinancovaný Nadáciou Volkswagen Slovakia.

       

      Stručná charakteristika projektu

      Vráťme deti do prírody je rozsiahli projekt, ktorého cieľom je naučiť deti žiť v prírode a vážiť si základné ľudské hodnoty. Revitalizáciou starého ovocného sadu vznikne bezpečný priestor, v ktorom plánujeme vybudovať Vagačov dvor- miesto oddychu, zábavy, spontánneho vzdelávania sa a hlavne kúsok prírody, v ktorom by žiaci, rodičia aj široká verejnosť mohli opäť zažívať príjemné chvíle plné zvukov, vôní a chutí prírody.

      Charakteristika problematickej situácie, ktorú chce projekt riešiť

      Súčasná moderná doba je plná mobilov, tabletov, počítačových hier. Deti vo všeobecnosti strácajú záujem o prírodu, voľné chvíle trávia pri počítačoch alebo pred televízorom. Na združeniach rodičov školy sa dozvedáme, že deti trávia v prírode málo času. Mnohé z nich nemajú žiadne skúsenosti s pestovaním ovocia, zeleniny, základné druhy ovocných, listnatých či ihličnatých stromov poznajú iba z obrázkov. Od toho sa odvíja aj ich vzťah k samotnej prírode a pracovné návyky, ktoré sú u väčšiny detí veľmi slabé. My - ako rodičia žiakov ZŠ s MŠ A. Vagača, sme uvítali ciele riaditeľstva, ktoré smerujú k návratu detí do prírody. V poslednej dobe sa škola borí s problémom narastajúceho počtu žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Často sú to deti, ktoré vyrastajú v zložitých rodinných podmienkach, čo sa negatívne odzrkadľuje na ich výsledkoch a správaní sa v škole. Veríme, že práve Vagačov dvor by mohol byť cestou na úspešný návrat detí k prírode, či budovanie ich základných ľudských hodnôt.

      Návrh riešenia danej situácie

      Revitalizáciou starého školského sadu vznikne úžasný priestor, ktorý by smeroval k návratu detí do prírody. Súčasťou plánovaného projektu je premenenie ovocného sadu na Vagačov dvor, ktorý by vytvoril priestor na relax, vzdelávanie, zábavu, či stretnutia nielen pre žiakov našej školy ale aj ich rodičov či ostatných obyvateľov nášho mesta. Postupná premena sadu bude prebiehať za aktívnej účasti žiakov, učiteľov, rodičov a tiež prizvaných odborníkov. Na stretnutiach rodičov s učiteľmi sme zistili, že návrat detí do prírody by nemal iba environmentálny ale aj hlboko výchovno - vzdelávací charakter, nakoľko je naplánovaný program blokového vyučovania, ktorý by viedol k efektívnej praktickej výučbe mnohých predmetov, k tvoreniu základných pracovných návykov a tiež k budovaniu základných ľudských hodnôt založených na vzájomnej spolupráci a tolerancií ľudí rôzneho veku, rasy či vierovyznania. Ako rodičia veríme, že cesta návratu do prírody bude správnym krokom pre ďalší vývoj našich detí.

      Cieľové skupiny projektu

      Hlavnou cieľovou skupinou projektu sú naše deti - žiaci ZŠ s MŠ A.Vagača. Momentálne je na škole  181 detí, vzhľadom k tomu, že súčasťou ZŠ je aj MŠ, do projektu budú zapojené aj tieto deti (23). Počas budovania Vagačovho dvoru budú všetci žiaci postupne zapájaný do všetkých aktivít týkajúcich sa premeny sadu. Veľa aktivít sa bude realizovať v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu, preto veríme, že veľkou pomocou pre náš projekt budú aj učitelia školy, ktorí získajú úžasný priestor na praktické vzdelávanie našich detí. Okrem žiakov školy bude Vagačov dvor prístupný aj verejnosti nášho mesta -organizovanie medzigeneračných stretnutí, ukážky starostlivosti sa o stromy, besedy s odborníkmi.

       

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou Alexandra Vagača
      • zsstudt@gmail.com, jedalen.zsstudt@gmail.com
      • hlavný kontakt školy: 0950 865 927 riaditeľ školy: 0903 997 957 vedúca technicko-ekonomického úseku: 0950 865 927 vedúca školskej jedálne: 0950 865 932
      • Štúrova 12, 962 12 Detva Slovakia
      • 42302498
      • 2023609808
    • Prihlásenie