• Ako je to na novom predmete Človek a svet práce?

• Strom symbolizuje život, je súčasťou prírody. Jeho premeny počas ročných období vnímame všetkými zmyslami aj v našej škole.

Prváci zo Základnej školy s materskou školou Alexandra Vagača sa od septembra 2023 učia po novom, teda podľa nového Štátneho vzdelávacieho programu. V čom teda spočíva zmena? Podstatou je, že deti budú aktívne získavať spôsobilosti a správne postoje pre riešenie situácií každodenného života. Takéto aktívne učenie  prebieha u nás v škole už 3 roky počas fázy predpilotného overovania reformy.

V rámci predmetu Človek a svet práce sme sa s prvákmi rozhodli preskúmať vlastnosti vybraných dostupných prírodných materiálov v školskom sade a získané poznanie využiť počas maľby kombinovanou technikou. Našim cieľom bolo zachytiť jesennú prírodu. Po krátkej prechádzke jesenným sadom, ktorá bola inšpiráciou pre tvorbu, sa prváci rozhodli pre znázornenie jesenného stromu, rôznych plodov, ako aj iných jesenných krás. Namiesto štetca sme preto použili konárik, gaštan, smrekovú vetvičku, listy, rebríček a iné netradičné pomôcky. Kým nám práce vyschli, nazbierali sme si pestrofarebné listy. Triedu sme si vyzdobili jesennými venčekmi z listov a dozdobili tak jesennú atmosféru v 1.A.  Tvorenie na čerstvom vzduchu sa nám všetkým veľmi páčilo a určite teplé, jesenné počasie využijeme aj na iných predmetoch.

• Európsky deň jazykov v 2.B

• Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov si ovečky na druhom bloku pripomenuli význam výučby a učenia sa cudzích jazykov. Nie nadarmo sa hovorí: „Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.“ Táto stará pravda sa v dnešnej dobre potvrdzuje stále viac a viac.

Ovečky sa najskôr dozvedeli zaujímavosti o cudzích jazykoch, ktoré si potom zopakovali pri otázkach v kvíze. Vylúštili tajničku, do ktorej dopĺňali slová po anglicky. Rozprávali sme sa o štátoch Európy, ukazovali sme ich na mape a potom sa pokúšali k nim priraďovať ich národné vlajky. Žiaci pracovali v skupinách. Nakoniec sme sa naučili slovo „ĎAKUJEM“ povedať v desiatich jazykoch. Ovečky si vyrobili vlajky štátov, ktoré sa im najviac páčili a spoločne sme si zhotovili plagát, ktorý nám bude pripomínať tento pekný deň.

Cudzie jazyky nám otvárajú bránu do sveta, preto je dôležité si pripomenúť ich význam.

Text a foto: Mgr. Štefánia Chlebničanová

• Poďakovanie rodičom

• Vážení rodičia,

chceli by sme sa vám za Rodičovskú radu pri ZŠ a MŠ A. Vagača srdečne poďakovať za skvelú účasť a pomoc počas jesennej brigády rodičov na školskom dvore.

Podarilo sa nám dobrúsiť všetky preliezky a hojdačky, niektoré natrieť a upraviť. Zároveň sme vypleli, dosadili a zazimovali kvetinové záhradky a skalky.

Na záver sme si spoločne s deťmi vychutnali výbornú pizzu a krásny západ Slnka nad školským sadom :-)

Ďakujeme.

Text a foto: Miroslava Fövényes

• Vagačovci zajtra opäť v RTVS

• Vážení rodičia, milí žiaci,

dávame do pozornosti zajtrajšie vysielanie o zavádzaní kurikulárnej reformy na našej škole v televíznej relácii Regina vysielanej z banskobystrického štúdia RTVS od 16:30.

Kolektív ZŠ s MŠ Alexandra Vagača