• Piataci a ich prezentačné zručnosti

• Počas blokov slovenského jazyka a literatúry sa žiaci v 5.A pasovali s úlohou vytvoriť projekt o autorovi, ktorý písal autorské rozprávky. Príležitosťou pre osvojenie si samostatného myslenia bola tvorba pojmovej mapy, pri ktorej sa práve žiak stal aktérom. Žiaci si zvolili pavúkovú pojmovú mapu s témou H.Christian Andersen. Pri jej tvorbe si zaspomínali na štvrtý ročník, kedy sa zúčastnili Noci s Andersenom. Po precíznej práci v skupinách vznikli po pojmových mapách, aj zaujímavé projekty s textami a obrázkovým materiálom. Zároveň sa u žiakov rozvíjala schopnosť komunikovať, argumentovať, používať informácie a pracovať s nimi, poznať sám seba a svoje schopnosti, spolupracovať v skupine, prezentovať sám seba a skupinu.

text a foto: Zuzana Bukovcová

• Prváci rozdávali komplimenty

• Dňa 24.januára sme si pripomenuli Medzinárodný deň komplimentov. Tento deň vznikol v roku 1998.

Milé slová, lichôtky a pochvaly, by mali byť súčasťou nášho každodenného života. Prváci dokázali silou pozitívneho prístupu premeniť obyčajný deň na úžasný. Pomaly sa táto schopnosť považuje za superschopnosť. Presne takto sme sa s ňou, ako aj inými vlastnosťami, stretli v knihe o superschopnostiach, ktorú máme v našom Čitateľskom kútiku. Prváci tak potešili svojho kamaráta v triede, starších spolužiakov na 1.stupni, dokonca aj pani učiteľky. Komplimenty sme si napísali a nakreslili na srdiečka z farebného papiera. Vyvolané poďakovanie i úsmev na tvári toho druhého, je zároveň nástrojom, ktorým môžeme v ľuďoch hľadať tie najlepšie vlastnosti. Používajme ho preto čo najčastejšie.

• Školské kolo Šaliansky Maťko

• 23. 01. 2024 sa uskutočnilo školské kolo súťaže prednesu slovenských povestí – Šaliansky Maťko.

Veľa detí prišlo podporiť svojich spolužiakov, lebo vedeli, že sa svedomito pripravovali a učili sa povesť pekne prednášať pred publikom. Pred porotu sa postavili dve žiačky z druhého ročníka a štyria žiaci z tretieho ročníka. Na 3.mieste sa umiestnila Natália Ščepková z 2.A, na 2.mieste Dorota Ďuricová z 3.A a na 1.mieste Adam Jaroš z 3.A.

Ďakujeme všetkým deťom za účasť. Víťazom gratulujeme a Adamkovi Jarošovi držíme palce pri reprezentácii našej školy v okresnom kole.

Foto a text: Štefánia Chlebničanová

• Okresné kolo olympiády anglického jazyka už pozná svojich víťazov

• Veľká gratulácia patrí Vladimírovi Oláhovi zo 7.A triedy, ktorý vo svojej premiérovej účasti získal tretie miesto v kategórii 1A a Laure Hanzelovej z 8.A triedy, ktorá v konkurencii starších žiakov dokázala vybojovať tretie miesto v kategórii 1B.

Víťazom gratulujeme a ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy.

Text a foto: Lucia Kmeťová

• Školské majstrovstvá okresu Detva v bedmintone

• V tenisovej hale v Detve sa 18.01.2024 konali Školské majstrovstvá okresu Detva v bedmintone žiakov. Naši chlapci v zložení: Marián Kučera 6.A, Marcus Kučera 8.A, Samuel Kemláge 8.A a Samuel Sýkora 9.A obsadili 3.miesto. Gratulujeme a sme hrdí :).

Text a foto: Dana Ľalíková, Jaroslava Sekerešová

• (Vý)činy slovenčiny

• Divadelná jednoaktovka s okoštovaním vybraných slov.

Dňa 11. januára 2024 sa žiaci 3.A, 4.A a 5.A zúčastnili divadelného predstavenia v bábkovom Divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici.

Niektorým z nás by tvrdé y nechýbalo. Mohlo by sa zrušiť, všakže? Traduje sa, že zakladateľ spisovnej slovenčiny pán Štúr ypsilon nechcel. Píš ako počuješ, tvrdil...ibaže všetko je inak. Od r. 1851 sa s nimi učíme vychádzať a ich tajomstvá nachádzať. Teda viac ako 170 rokov robíme hrubice a drvíme sa vybrané slová po b,m,p,r,s,v,z.

V štyroch zastávkach na potulkách (vý)činmi slovenčiny sa žiaci zoznámili s Jazyčníkom a Jazyčnicou, ktorí mali pripravené ohybné písmenkové prekvapenie. Potom v historickom zastavení im asistovali páni jazykovedci a národovci Štúr, Hodža, Hurban a veľký básnik Hollý. Vypočuli si staroslovienske nárečie a tiež zistili koľko jazykov sa vyplazilo z našej histórie. V treťom zastavení sa dostali na magickú planétu Magrakati Endemit, kde okúsili príhody so slovami  a nezvyklými výtvormi zvanými jazykolamy. Posledné zastavenie tvorili divadelné hádanky, farebné vybrané slová a  súboj jazýčkov. Hádali tiež slová, ktoré vynikli bez zvuku. Žiaci si v tomto poslednom zastavení mohli overiť svoje vedomosti s vybranými a nevybranými slovami zábavnou formou a zapájať sa do divadelného predstavenia spolu s hercami. Žiaci 5.ročníka si zároveň zopakovali literárne  učivo o divadelnej hre a prepojili si tak teoretické vedomosti s praktickou ukážkou. Na záver sme každá trieda dostali diplom za absolvovanie tejto netradičnej hodiny v divadle a tiež sme sa odfotili s herečkami, ktoré nám toto divadielko sprostredkovali.

Text a foto: Elena Jamnická, Eva Šušuková, Zuzana Bukovcová

• Štvrtáci spoznávali súhvezdia

• Na prírodovede v 4.A sme už dlhšiu dobu pozerali do vesmíru. Vianočnú hviezdu sme síce nenašli, ale zistili sme, že vesmír je plný iných zaujímavých objektov. Objavovali sme hviezdy, planéty a planétky,  mesiace, kométy, medziplanetárne sondy a aj družice. Zistili sme, že na nočnej oblohe môžeme pozorovať zoskupenia hviezd - súhvezdia, pre ktoré starovekí Gréci a Rimania vymysleli nezvyčajné mená. Tak na nočnej oblohe môžeme nájsť súhvezdia Veľký a Malý voz, súhvezdie Orion, Kasiopea, Andromeda, Pegas a iné. Niektoré súhvezdia sme si zobrazili na papier aj my, pomocou prírodného materiálu, ktorý sme nazbierali v našom Vagačovom dvore.

Text a foto: Michaela Trnková